CS PL DE
piskari.cz - ikona - lezu s ohledem na skálu piskari.cz - ikona - nepletu si skálu s umělou stěnou (např. nelezu toprope) piskari.cz - ikona - nepoužívám UFO piskari.cz - ikona - nepoužívám magnézium

zapomenuté heslo

 

Pěkné. Kouzelná VIIb  (Nedělní — Panoptikum — Adršpach)

popis: Z náhorního předskalí stavěním k římse, v ní travers doprava, spárou (kruh) a stěnou na vrchol.
datum prvovýstupu: 5.6.1960
autor: Antonín Rousek, K. Dědek
charakter: rajbas | širočina


věž: Nedělní, obvod: Panoptikum, oblast: Adršpach, historická vrcholová knížka: Nedělní 1960 — 1979
Skalní záchranná služba Broumovsko — informace o stanovištích první pomoci

NOVÝ KOMENTÁŘ


Eventuelní pád by pravděpodobně neskončil dobře.   Za ty nervy se to vyplatí (je to o držku, ale nadherný lezení, který se nedá moc zajistit).   Normál.   Pěkné.   Echt gold.KOMENTÁŘE

18.1.2010 17:57:18 Hans Pěkné.
Lezitelná a celkem rozumně jištěná cesta. Třešnickou na dortu je výlez na vršek, kdy je třeba se z konce spárky vykulit do rajbásku. Ale měl jsem tam smyčku a nakonec to není tak zlý, jak to vypadá.
19.1.2010 10:45:37 Staník Za ty nervy se to vyplatí (je to o držku, ale nadherný lezení, který se nedá moc zajistit).
Zajímavé, cestu vnímám úplně jinak. Stavění na nástupu jde volně. Pitomý nezajištěný krok pod kruhem - rozšiřující se žába na pitomou pěst. Ironie je, že když ho cvaknete, začne dobrá žába. O smyčkách na konci spáry - hodně dlouho jsem se snažil a kulový. Cestu jsem dal jen díky dvoum UFům, bez nich je to vykřičník jak prase. Cesta je vidět na titulní straně průvodce Adršpach 1. díl - věž vlevo od Harfy na úrovni modrého lezce. Kruh je cca 3 m nad koncem položeného žlabu. Při případném pádu si můžete vybrat jestli vás postrouhá položený žlab nebo jestli to bude lepší na plotně vpravo od žlabu. Cesta je jinak hezká a není zas tak těžká. Se dvěma kruhy by to byl evrgreen. Ale je dobře Tondo, že jsi tam dal jen jeden kruh - aspoň se to moc nepoleze. (cca 1-2 přelezy ročně)
20.1.2010 13:00:31 Jony Normál.
Na mě ta cesta zapůsobila spíš průměrně, mně se hlavně hodně líbí ta trojice věží Nedělní, Věž Jardy Krecbach a Hladká. Na všechny až donedávna vedla vždy jen jedna cesta na vrchol (jestli se nepletu s Věží Jardy Krecbacha, kde už je to narovnání Smuteční snad hotové). Pěkný úsek v Kouzelné mi přišel ten kousek kolem a od kruhu. K výlezu si už jen pamatuju, že tam něco jde, ale buď musíš mít tu správnou nebo si s ní trochu pohrát. Mám ale pocit, že vyloženě "ukázkové" tutové hnízdo tam není, jistý si už ale nejsem.
20.1.2010 20:21:51 Hans
No mozna uz se u me projevuje vzpominkovy optimismus. Vim, ze kdyz jsem tu cestu kdysi lezl, tak ze se me libila a to jsem v Adru zacinal :). Nevim jestli ji mam jit teda jeste nekdy zkouset, abych si nepokazil dojem :)
23.1.2010 10:39:11 lezecc Pěkné.
Cestu jsem lezl už vícekrát ale taky bych se nepřikláněl k žádný velký vraždě. naopak.A to i přes to že jsem to lezl poprvé s kamarádem který to měl zapytlený po tom co vyhučel z konce spáry na tu nechvalnou pozici.Ale jeho zakládaní smyček nebylo nikdy silná stránka a tenkrát byl v cestě kde neměl co dělat.Pokud jde o jištění, nak onci spáry jde dát tenkej plocháč, je pravda že to není zádná 100% jistota ale pro pocit na výlez to není uplně špatný.Podlě mě krásná a zbytečně opomíjená cesta.
18.9.2012 12:25:55 Tatuš Pěkné.
Mě se to líbilo a žádné zlé pocity z cesty nemám. Ke kruhu drží ruce i nohy, nad ním smyce a vrcholový rajbásek se dá zajistit uzlíkem a není vůbec tak hrozný jak jsem čekal. A v případě nouze by snad i šel cvaknout či nahodit slaňák...
31.7.2016 20:04:13 aleš69 Pěkné.
2.8.2016 16:40:43 Pavlína Pěkné.
Spára není úplně přímočará, což je fajn, protože zároveň není ani zrádná. Určitě je dobré mít k cestě respekt; a s sebou pár smyček, vč. něčeho tenčího na závěrečný výlez; hnízdo nic moc, ale lze namontovat cosi, co psychiku podpoří – souhlas s ostatními. Jen přemýšlím, proč se zrovna tahle cesta jmenuje Kouzelná? A taky mě fascinuje, že všechny tři solitérní věže (J. Krecbacha, Hladká, Nedělní) mají právě jednu hlavní poruchu-slabinu, kterou se daly vylézt. Teď už je konečně rozeznám.
30.8.2016 0:19:39 wallda Pěkné.
Nad kruhem stálice.Na konci spáry je sice hnízdečko na uzlík, ale abyste si zcela vydechli mu něco chybí.Nahoře se dá nahmatat slušnej chyt, co řeší výlez.
4.10.2016 18:31:36 Staník
Tak jsem po letech vrátil na místo činu :-) (abych udělal kamarádům radost) a dal bych tomu teď "jednu blýskavou" :-). Byla to mnohem větší pohoda než před "píp" lety. Asi jako když se vracíte z "Pelhřimova a už víte do čeho jste šli" :-). I smyčku se mi podařilo celkem dobrou založit na konci. Krásný vrchol i počet přelezů se mírně zvýšil (asi díky pískařům).

FOTKY

Kouzelná 30.8.2016 | 2096x
wallda

CESTY NA VĚŽ

Pěkné. Kouzelná VIIb  (5.6.1960) Nedělní Panoptikum (Adršpach) 10 komentářů (4.10.2016)u cesty jsou vloženy fotky - 1x
Normál. Kouzelná - Chatrné nástupiště VIIb  (3.9.1991) Nedělní Panoptikum (Adršpach) 1 komentář (15.7.2013)u cesty jsou vloženy fotky - 1x

MAPA

OKOLNÍ VĚŽE

Falus — Galileo — Hladká — Medusy — Midži — Ohyzda — Tajtrdlík — Ukulele — Věž Jardy Krecbacha

FOTKY K VĚŽI

Kouzelná - Chatrné nástupiště 10.11.2018 | 1801x
Hůďa


Další informace o věži — Jörg Brutscher
piskari.cz

Portál vznikl pro lidi, kteří se nejen chtějí informovat o specifickém pískovcovém lezení v Polické pánvi, ale i pro ty, kdo se na relevantních informacích o cestách a lokalitách chtějí podílet. Další informace o nás.

info@piskari.cz

copyright©2021 PISKARI.CZ

PARTNEŘIPark Narodowy Gór Stolowych Skalní záchranná služba Broumovsko eMontana.cz Horolezecká Abeceda, nová učebnice metodiky Policko.cz - portál, kde mimo jiné naleznete informace a tipy, které vám pomohou naplánovat si jednodenní výlet nebo delší pobyt na Policku. http://www.etf.cuni.cz/~moravec/fotky/ - Pár fotografií (nejen) z českých luhů a hájů Turistické,horolezecké průvodce,horolezecká literatura - NAKLADATELSTVÍ JUKO Montana TOPlist Daňové poradenství, účetnictví, mzdy Sport v Polici nad Metují (víceúčelové sportoviště, běh, kolo, turistika, plavání)


Piskari.cz: propagace tradičního pískovcového lezení v Polické pánvi a Górach Stolowych
Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis v rámci projektu (registrační číslo: CZ.3.22/3.3.02/12.03472)
„Piskari.cz: propagace tradičního pískovcového lezení v Polické pánvi a Górach Stolowych“.