CS PL DE
piskari.cz - ikona - lezu s ohledem na skálu piskari.cz - ikona - nepletu si skálu s umělou stěnou (např. nelezu toprope) piskari.cz - ikona - nepoužívám UFO piskari.cz - ikona - nepoužívám magnézium

zapomenuté heslo

 

Pěkné. Krásná VIIb  (Pygmalion — Jezerka — Adršpach)

popis: Nástup pod jižním rohem. Stěnou přes převis a traverz stěnou doleva do spáry a tou na balkon. Spárou přes převis a vlevo sttěnou na vrchol.
datum prvovýstupu: 30.5.1961
autor: Karel Hauschke, J. Šmarda, M. Doubek, J. Kubík
charakter: stěna | širočina


věž: Pygmalion, obvod: Jezerka, oblast: Adršpach
Skalní záchranná služba Broumovsko — informace o stanovištích první pomoci

NOVÝ KOMENTÁŘ


Eventuelní pád by pravděpodobně neskončil dobře.   Za ty nervy se to vyplatí (je to o držku, ale nadherný lezení, který se nedá moc zajistit).   Normál.   Pěkné.   Echt gold.KOMENTÁŘE

20.8.2009 16:09:40 lezecc Echt gold.
Už na první pohled vážně krásná a asi i dobře že pěkně ukrytá přez zraky spousty lidí.Uvodní kyzovytý převis je lahůdka pro oko i ruku.V následném traverzu se dají ovázat nějaké kyzy ale radši opatrně přebírat, kdo ví jak by to s člověk dopadlo když by se kývnul podél stěny?Spára je pak na zahřátí a dolez už za odměnu.
23.8.2009 9:27:41 Jony Pěkné.
Při prvním pobytu v těchto kyzech, kdy jsem byl vyslán kupředu pány Arabem a Vepřem, jsem nešťastně ušlápl jeden velký kyz u konce traverzu. Byl ošlapaný, šlapal jsem opatrně na jeho kořen, přesto se odporoučel ... tenkrát jsem to ve spáře otočil, Vepř nakonec taky a Arab pro jistotu nechtěl mít pytel, tak se od připravenýho lana distancoval a že s tím nemá nic společnýho :) Po pár sezónách jsem se do kyzů vrátil. Škoda že kyzy nepustí stěnou víc přímo, aspoň mi přijde, že kruh je divně danej moc vpravo, jestli Kokša doufal v průstup pomocí stavění výše při hraně, těžko soudit, nicméně kruh by se šiknul podle mě spíše někde u konce traverzu kvůli štandu, pže spára je jakoby za rohem trochu a když si člověk dá kyzy, tak to táhne a tře, řešil jsem to volnějším lanem, jenže to se ne vždy člověku chce. Pygmalion je vůbec zajímavá věž svými rysy a rozmanitou skladbou písku ve svých stěnách.
25.8.2009 8:48:33 Staník Za ty nervy se to vyplatí (je to o držku, ale nadherný lezení, který se nedá moc zajistit).
Souhlasím s Johnym, kruh je trochu víc než mimo (skoro k ničemu) , službu by udělal někde po nálezu do spáry. Jinak spára nic moc - taková ta hrkací širočina, člověk musí zabrat s vědomím, že ty smyčky na kyzech pod sebou...
14.6.2010 22:42:23 birkof Pěkné.
Docela náročný dolez přes převis k prvnímu. Dost to tahá. Po kyzech opatrně, hnusná soukačka. Konečně dolez je za odměnu. Cesta lahodící spíše oku, než že by si člověk to lezení nějak moc vychutnával. Jištění v cestě je dost pofidérní. Když už vám pod prvním dochází, první kruh je ještě daleko. Pak jste úolně v pohodě a najednou kruh. A když jste hodně daleko od prvního, že vám v hlavě začíná trochu hvízdat že byste si něco dali, není co. Takže honem spárou nahoru. Klasika, lez na co máš. Neradno to jen tak zkoušet.
21.7.2014 20:47:10 Skobič Pěkné.
Cesta, která má svá specifika. Pro mě největší fokus bylo přelézt převislou spáru u vršku, ale jinak je to past na lovce hvězdiček z průvodce. Jedna metelice přece jen a to za bombovní výhled.
28.7.2014 18:42:59 cervo Pěkné.
Úvodný previs sa dá obliezť mierne zprava a asi je to ľahšie a bezpečnejšie ako priamo. Stačí pod previsom traverznúť doprava na hranu, kúsok sokolíkom a po kyzoch ku kruhu (tu je asi lepšie zaštandiť, aby tak šialene nedrelo lano... Traverz od 1.kruhu pohoda, na konci som obviazal celkom slušný kyz a širočina taká nezáludná Kokšova klasika s dobrým stupom vpravo. Ťažký krok je hore v previšteku, no ide tam tutová smyčka. Mne sa to páčilo

FOTKY

Krásná 1.1.2015 | 3105x
Staník

Krásná 21.3.2012 | 3402x
Staník

CESTY NA VĚŽ

Pěkné. Krásná VIIb  (30.5.1961) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 6 komentářů (28.7.2014)u cesty jsou vloženy fotky - 2x
Normál. Krásná - Varianta VIIb  (0.0.0000) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 1 komentář (23.8.2009)
Normál. Křemenný jednorožec VI  (15.9.1973) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 0 komentářů ()
Normál. Medvědí mlíko VIIIc  (7.7.1984) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 0 komentářů ()
Normál. Medvědí mlíko – Varianta pro měkejše VIIa  (7.7.1984) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 0 komentářů ()
Pěkné. Medvídci VIIIb  (6.7.1988) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 2 komentáře (27.3.2014)
Pěkné. Náhorní V  (20.6.1961) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 4 komentáře (29.9.2021)
Pěkné. Vyhlídková VIIb  (11.4.1964) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 1 komentář (6.8.2010)u cesty jsou vloženy fotky - 1x
Normál. Zimní spánek VIIc  (8.7.1984) Pygmalion Jezerka (Adršpach) 0 komentářů ()

MAPA

OKOLNÍ VĚŽE

Bendžo — Eurydika — Hádes — Hermes — Kalich — Lucie — Medvědí stěna — Midas — Orfeus — Persefona — Quasimodo — Themis — Trojče — Brtník

FOTKY K VĚŽI

Vyhlídková 21.7.2014 | 3903x
BÍĎA


Další informace o věži — Jörg Brutscher
piskari.cz

Portál vznikl pro lidi, kteří se nejen chtějí informovat o specifickém pískovcovém lezení v Polické pánvi, ale i pro ty, kdo se na relevantních informacích o cestách a lokalitách chtějí podílet. Další informace o nás.

info@piskari.cz

copyright©2021 PISKARI.CZ

PARTNEŘIPark Narodowy Gór Stolowych Skalní záchranná služba Broumovsko Horolezecká Abeceda, nová učebnice metodiky Policko.cz - portál, kde mimo jiné naleznete informace a tipy, které vám pomohou naplánovat si jednodenní výlet nebo delší pobyt na Policku. http://www.etf.cuni.cz/~moravec/fotky/ - Pár fotografií (nejen) z českých luhů a hájů Turistické,horolezecké průvodce,horolezecká literatura - NAKLADATELSTVÍ JUKO TOPlist Daňové poradenství, účetnictví, mzdy Sport v Polici nad Metují (víceúčelové sportoviště, běh, kolo, turistika, plavání)


Piskari.cz: propagace tradičního pískovcového lezení v Polické pánvi a Górach Stolowych
Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis v rámci projektu (registrační číslo: CZ.3.22/3.3.02/12.03472)
„Piskari.cz: propagace tradičního pískovcového lezení v Polické pánvi a Górach Stolowych“.